سوالات متداول

سوال:
چرا نتایج تحلیل ها با رای ها تناسب ندارد؟ مثلاً دو نفر رای دادن، هر دو گزینه ۱، بعد نوشته ۴۷٪ گزینه ۱، یا مثلا ۷ نفر رای دادن، ۵ تا گزینه ۱، نوشته ۳۲٪ گزینه ۱، چرا به نظر میاد نتایج با تعداد رای ها همخوان نیست؟

پاسخ:
همانطور که مشاهده می کنید، دو نتیجه اعلام می شود. نتیجه اول، همان نتیجه ای است که از آرای حاصله به دست آمده است. مثلا ۵ نفر از ۷ نفر به گزینه یک را داده اند و نتیجه ۷۴ درصد شده است. اما باید توجه داشت که در نظرسنجی های تلگرامی، همیشه نمونه مشارکت کننده در نظرسنجی، نسبت به کلیت جامعه متفاوتند و از آنجا که نمونه های تلگرامی، نمونه های مناسبی نیستند، نتایج نظرسنجی های تلگرام حتی در صورتی که مشارکت بالا باشد، علمی نبوده و قابل تعمیم به جامعه نیست.
ما در قسمت تحلیل نتایج، سعی کردیم با استفاده از ضرایبی، تورش نتایج حاصل از نمونه محدود را کاهش دهیم و به پاسخ جامعه نزدیک شویم.
به مرور زمان، هرچه مشارکت افراد بیشتر شود، ضرایب ما اصلاح شده و با استفاده از نوعی هوش مصنوعی به مرور زمان نتایج نظرسنجی ها دقیق تر و به نتایج جامعه نزدیک تر می شود.
لازم به توضیح است که تحلیل نتایج ما برای هر نظرسنجی در صورتی که تعداد آرا کمتر از ۱۰۰ رای باشد، قابل استناد نیست.


سوال:
با سلام. نظر جامعه که معلوم نیست. ضرایب چه جوری درمیان؟

پاسخ:
ایده مرکزی، اتصال نتایج نظرسنجی‌های مختلف به یکدیگر، و تحلیل نظرسنجی‌ها به صورت همزمان است.
به عنوان مثال، فرض کنید سوال این باشد که آیا اخبار انتخابات را پیگیری میکنید؟
میدانیم احتمالاً جنسیت پاسخ دهندگان در نتایج موثر است. به همین دلیل لازم است نمونه ما شامل ۵۰ درصد خانم و ۵۰ درصد آقا باشد. اما نمونه واقعی در پاسخ به سوال، لزوما نسبت ۵۰ – ۵۰ را رعایت نمی کند.
برای حل این مشکل سوال دیگری در نظرسنجی های گذشته وجود دارد که با توجه به آن، میتوان جنسیت رای دهندگان را تا حدودی تعیین کرد.
مثلاً این سوال رو ببینید:
https://t.me/public_survey/86
ما با تحلیل همزمان پاسخ های این دو سوال، میتوانیم تورش نتایج را تا حد خوبی جبران کنیم.

استفاده از ربات نظرسنجی، به جای استفاده از نظرسنجی های نیتیو تلگرام، علیرغم پیچیدگی‌های فنی، به همین منظور صورت گرفته است.


سوال:
چه جوری بعضی رای ها را کنار میگذارید؟
مثلا ۷ نفر رای دادن میگید ۵ رای درست است، برای چی اون دو نفر رو حذف میکنید؟

پاسخ:
آن ۷ نفری که رای داده اند، لزوماً در نظرسنجی های قبلی مشارکت نداشته اند. کسانی که سابقه مشارکتشان پایین باشد، اطلاعات ما در موردشان ناقص و در نتیجه خطای ما بالا خواهد بود.
به همین دلیل به مرور که سابقه نظرسنجی ها و مشارکت ها بیشتر شود، دقت تحلیل نتایج افزایش پیدا خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.